Ojcowski Park Narodowy to miejsce, które zna lub kojarzy z pewnością większość osób. Utworzony w 1956 roku park narodowy znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim i jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Na terenie parku znajduje się wiele ciekawych zabytków, a jego naturalna szata zachwyca turystów. Choć jego powierzchnia to tylko 21,46 km², to zdecydowanie jest tam, co zwiedzać.
Niezwykłe krajobrazy i formacje skalne
Ojcowski Park Narodowy słynie z zachwycających krajobrazów, malowniczych wapiennych formacji skalnych, wspaniałych tras turystycznych, wąwozów i jaskiń. Formacje skalne to jedne z największych atrakcji tego terenu. Najbardziej znanymi formacjami skalnymi są m.in. Brama Krakowska i Maczuga Herkulesa. Te unikalne skały powstały w wyniku działalności erozyjnej wód, tworząc niebywale malowniczy krajobraz, który stał się idealnym miejscem do pieszych wędrówek. Turystyka w Ojcowskim Parku Narodowym odbywa się kilkoma szlakami, które prowadzą poprzez najbardziej atrakcyjne tereny parku. Warto wiedzieć, że szlaków turystycznych prowadzących przez Ojcowski Park Narodowy jest wiele. Zdecydowanie jednak najciekawszymi i najbardziej popularnymi, jakie możemy wymienić, są następujące trasy:
Szlak czerwony – Główny Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd to aż 163-kilometrowa trasa, która rozpoczyna się w Krakowie, a kończy w Częstochowie. Szlak Orlich Gniazd przebiega również przez Ojcowski Park Narodowy. Prowadzi około 10 km i obejmuje najciekawsze atrakcje regionu takie jak:
- Zamek w Ojcowie – Malownicze ruiny zamku z XVI wieku.
- Brama Krakowska – Wyjątkowa naturalna skalna brama, która jest jednym z symboli Ojcowskiego Parku Narodowego.
- Kaplica “Na wodzie” – Niesamowicie klimatyczna drewniana kaplica, która zbudowana jest na podporach nad urokliwym potokiem.
- Maczuga Herkulesa – Jedna z najpopularniejszych formacji skalnych przypominających maczugę. Znajduje się w pobliżu Zamku w Pieskowej Skale.
- Zamek w Pieskowej Skale – Wspaniale zachowany renesansowy zamek stanowiący jeden z najcenniejszych zabytków na Szlaku Orlich Gniazd.
Szlak żółty – Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna
Szlak żółty prowadzący przez Ojcowski Park Narodowy to trasa 5-kilometrowa, która obejmuje jaskinie. Szlak prowadzi przez dwie najważniejsze jaskinie w parku: Jaskinie Łokietka oraz Jaskinie Ciemną. Idąc tym szlakiem, możemy podziwiać również malownicze obszary Doliny Prądnika.
Szlak niebieski – Szlak Doliny Sąspowskiej
Szlak prowadzący przez Dolinę Sąspowską to wyjątkowo spokojna i urokliwa trasa, która jest mniej oblegana przez turystów. Jest więc to miejsce idealne dla osób lubiących wyciszające spacery. Dolina Sąspowska jest wspaniałym miejscem pełnym dzikiej przyrody, gdzie można obserwować ptaki i podziwiać piękno natury. Szlak prowadzi również przez Zamek w Ojcowie, który oferuje piękne widoki na okolicę. Długość Szlaku Doliny Sąspowskiej to około 7 km.
Fascynujące jaskinie
Ojcowski Park Narodowy oferuje również atrakcje w postaci fascynujących jaskiń. Na terenie parku znaleźć możemy około 700 jaskiń, lecz wiele z nich jest bardzo małych i nie są udostępnione dla turystów. Te jaskinie, które jednak są zdecydowanie najpopularniejsze i które możemy odwiedzić to:
- Jaskinia Ciemna – jedna z największych jaskiń w Ojcowskim Parku Narodowym. Zaliczana do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, znaleziono tu bowiem ślady obecności człowieka neandertalskiego sprzed około 120 tysięcy lat. W wewnątrz jaskini żyją liczne gatunki nietoperzy. Jaskinia jest udostępniona dla turystów, lecz warto zorientować się na stronie Ojcowskiego Parku Narodowego, czy w danym okresie jest ona otwarta. Bywają bowiem okresy, kiedy jaskinia jest nieczynna z powodu ochrony żyjących w niej nietoperzy.
- Jaskinia Łokietka – jedna z najbardziej znanych jaskiń w Ojcowskim Parku Narodowym, wokół której krążą legendy, jakoby król Władysław Łokietek ukrywał się w niej przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Jaskinia jest częściowo oświetlona i możliwa do zwiedzania z przewodnikiem.
- Jaskinia Zbójecka – to niewielka jaskinia, która również owiana jest legendami. Podczas najazdów jaskinia była miejscem schronienia dla okolicznej ludności.
Zabytkowe zamki i bogata historia
Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego możemy znaleźć również liczne zabytki z bogatą historią. Jednym z najważniejszych zabytków jest Zamek w Pieskowej Skale, który został zbudowany w stylu renesansowym w XIV wieku za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Zamek stanowił część systemu obronnego Orlich Gniazd. Odwiedzając Ojcowski Park Narodowy, nie można pominąć również ruin Zamku w Ojcowie, które stanowią bardzo ważny element historii tego regionu.
Hotel Ojców – gdzie nocować?
Ojcowski Park Narodowy stanowi idealne miejsce na aktywny wypoczynek wśród pięknej natury. Wyjątkowe szlaki turystyczne prowadzące przez najpiękniejsze i najciekawsze regiony parku sprawiają, że jest to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Malownicze formacje skalne, wyjątkowe zabytkowe zamki czy tajemnicze jaskinie – Ojcowski Park Narodowy, choć niewielkich rozmiarów, ma wiele do zaoferowania dla zwiedzających.
Ojcowski Park Narodowy położony jest około 30 km od Krakowa. Warto przyjechać tutaj na dłużej, by móc podziwiać ten piękny region. Jeśli szukają Państwo noclegu koło Ojcowa, to zapraszamy serdecznie do Hotelu Szary Residence. Nasz hotel położony jest w niedalekiej odległości zarówno od centrum Krakowa, jak i od Ojcowskiego Parku Narodowego.